Schedule

Click Here for the 2023 OIBF Program

The BYRON BERLINE MEMORIAL STAGE (Main Stage) 

 THURSDAY, October 10, 2024

 12 noon    Hunt Brothers Band
 1:00 pm    Cowboy Jim Garling
 2:00 pm    Tim McDonald Band
 3:00 pm    Steelwind 
 4:00 pm    Tornado Rose
 5:00 PM    Walk and Talk Suzies
 6:30 pm     TBD

 8:00 pm     Evan Felker, Trapp, Mullenax and Moore
 9:30 pm    Random Band Jam    

FRIDAY, October 11, 2024:         

  12:00 pm  Bob Wiles and Cowboy Jones   
  1:00 pm     Tim McDonald Band
  2:00 pm     Good Friends Bluegrass
  3:00 pm     Walk and Talk Suzies
  4:00 pm     Monica Taylor

  5:00 pm     Darin and Brooke Aldridge
  6:30 pm     
Alan Munde
  8:00 pm     
The Fretliners

 9:30 pm     John Moore and More  

SATURDAY, October 12, 2024:

 11:00 am     Cowboy Jim Garling
 12:00 pm     Tornado Rose
   1:00 pm     Hunt Brothers Band
   2:00 pm     Oklahoma Swing
   3:00 pm     Auction, Scholarship Winners & Youth Band & Instrument Winners

  5:00 pm      Trapp, Mullenax and More
  6:30 pm      John Moore and More
  8:00 pm      The Fretliners
  9:30 pm      JigJam
      

COTTONWOOD CREEK STAGE (campground) 

Thursday, October 10, 2024:  
10:00 am                Open Mic Sign-up at Stage (early sign-up Weds. noon to 6:00 pm)
Noon-6:00 pm       Open Mic Performances

Friday, October 11, 2024:
10:00 am                 Open Mic Sign-up at Stage
Noon-midnight        Open Mic Performances        

Saturday, October 12, 2024:
10:00 am                 Open Mic Sign-up at Stage
Noon – 1:00 pm      Songwriters Workshop

1:30 pm-midnight   Open Mic Performances  

YOUTH TENT: (located on SE corner of festival, just past the little church)

Thursday, Oct. 10, 2024: 
9:00 – 9:45 am:       
10:30 – 11:15 am:  
Noon – 12:45 pm:  
 
Friday, October 11, 2024: 
9:00 – 9:45 am:       
10:30 – 11:15 am: 
Noon – 12:45 pm: 
 
2:30pm: Fiddle & Banjo Workshop
 
Saturday, October 12, 2024:
9:00 am – 12:45 pm  Youth Instrument Championships Registration
9:00 am – 9:45 am     Youth Band Competition Registration
10:00 am – Noon        Youth Band Competition
Noon                             3 Chord JAM (warm up for your competition & have fun!) 
1:00 pm – 3:30 pm     Youth Instrument Competition 

3:30 pm                       Guitar & Mandolin Workshop